Przełom: EBC obniża stopy procentowe, sygnalizując wzrost kryptowalut, amerykański Fed pójdzie w jego ślady?

Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosił dziś pierwszą obniżkę stóp procentowych po 2019 r., podsycając optymizm i wywołując dyskusje na temat podobnego ruchu ze strony amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

  • NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
  • Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosił dziś obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych.
  • Jest to pierwsza obniżka stóp procentowych po 2019 r., co wywołało optymizm na rynku.
  • Rynek będzie teraz bacznie obserwował nadchodzące dane gospodarcze ze Stanów Zjednoczonych, aby uzyskać potencjalne wskazówki dotyczące przyszłego stanowiska Fed.

Najnowsze dane pokazały, że Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosił dziś obniżkę stóp procentowych o 0,25% po raz pierwszy po 2019 r., podsycając optymizm na globalnym rynku finansowym, nie mówiąc już o sektorze kryptowalut. Warto zauważyć, że EBC już wcześniej zasugerował potencjalną obniżkę stóp procentowych podczas dzisiejszego spotkania we Frankfurcie, informując o postępach w walce z wysoką inflacją.

Warto jednak zauważyć, że przedstawiciele EBC podkreślili również, że walka nie dobiegła końca ze względu na utrzymującą się inflację cen usług. Mimo to niedawna decyzja wywołała dyskusje na temat potencjalnego podobnego ruchu ze strony amerykańskiej Rezerwy Federalnej na nadchodzących posiedzeniach.

EBC zapowiada pierwszą obniżkę stóp po 2019 r.

Na ostatnim posiedzeniu Europejski Bank Centralny zwiększył optymizm rynkowy, ogłaszając obniżkę stóp procentowych o 0,25% do 4,25%. W międzyczasie rynek oczekiwał również podobnego komunikatu ze strony EBC.

EBC podniósł stopę procentową do 450 punktów bazowych między lipcem 2022 r. a wrześniem 2023 r., aby powstrzymać rozgrzaną do czerwoności inflację. Tymczasem inflacja zasadnicza w strefie euro osiągnęła szczytowy poziom 10,6% w październiku, podczas gdy wyższe stopy pomogły EBC obniżyć ceny do 2,6% w ostatnim miesiącu.

W szczególności stopy procentowe dla głównych operacji refinansujących, kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym spadły odpowiednio do 4,25%, 4,50% i 3,75%.

Chociaż inflacja nadal utrzymuje się na szczycie 2-procentowego przedziału docelowego banku, znaczny spadek, odnotowany w maju 2024 r., pomógł władzom obniżyć stopy procentowe. Zgodnie z najnowszymi prognozami EBC, średnia inflacja ma spaść do 2,2% w przyszłym roku i 1,9% w 2026 roku. Z drugiej strony projekcja pokazała, że inflacja bazowa, z wyłączeniem cen żywności i energii, ma spaść do 2,2% w 2025 r. i 2% w kolejnym roku.

Czy amerykański Fed pójdzie w jego ślady?

Inflacja była jedną z głównych obaw na całym świecie, która do tej pory ważyła na nastrojach inwestorów, zwłaszcza po pandemii Covid-19 i innych zawirowaniach geopolitycznych. Teraz, gdy EBC ogłosił pierwszą od lat obniżkę stóp procentowych, wzrosły oczekiwania na podobny ruch ze strony amerykańskiej Rezerwy Federalnej na przyszłotygodniowym posiedzeniu FOMC.

Chociaż Rezerwa Federalna pozostała sceptyczna co do swoich planów dotyczących stóp procentowych, najnowsze dane CPI wskazują, że inflacja spada. Jednak wraz z najnowszymi danymi PCE wciąż utrzymującymi się na poziomie 2,7%, wyższym niż docelowy zakres 2% Fed, utrzymująca się stopa inflacji rzuca cień na decyzję Fed o obniżce stóp procentowych.

Mimo to inwestorzy będą uważnie obserwować nadchodzące dane o zatrudnieniu w USA zaplanowane na jutro. Następnie uwaga skupi się na danych o inflacji CPI i decyzji FOMC w sprawie stóp procentowych w przyszłym tygodniu.

W międzyczasie, po ogłoszeniu EBC, euro dolar amerykański wzrasta o 0.18%. Z drugiej strony rentowność 10-letnich obligacji USA wzrosła o 0,54%, podczas gdy indeks dolara amerykańskiego spadł o 0,07%.

Patrząc na rynek kryptowalut, cena Bitcoina wzrosła o 0,80% do 71 308,30 USD, podczas gdy cena Ethereum wzrosła o 1,37% do 3 857,54 USD. Globalna kapitalizacja rynku kryptowalut również nieznacznie wzrosła do 2,64 bln USD, a indeks strachu i chciwości rynkowej pozostał na poziomie 66, odzwierciedlając nastroje chciwości na rynku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *