5 negatywnych trendów na rynku kapitałowym UE, czy kryptowaluty mogą uratować UE?

Rynek kapitałowy Unii Europejskiej (UE) znacznie się pogarsza, o czym świadczą niektóre kluczowe trendy, ale czy kryptowaluty mogą uratować blok?

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

  • Rynek kapitałowy UE pozostaje w tyle za rynkiem Stanów Zjednoczonych.
  • Problemy na rynku kapitałowym mogą zostać rozwiązane dzięki Bitcoinowi lub kryptowalutom
  • Stany Zjednoczone i Wielka Brytania już dokonują tego kluczowego zwrotu

Unia Europejska (UE) traci tempo na rynkach kapitałowych, co jest niepokojącym trendem, na który istnieje kilka praktycznych rozwiązań, w tym kryptowaluty. Wchodząc na platformę X, Patrick Hansen, dyrektor wykonawczy Circle ds. strategii i polityki UE, przedstawił szereg niepokojących trendów na scenie rynku kapitałowego bloku.

Negatywny trend na rynku kapitałowym w UE

Według Hansena, rynek kapitałowy UE nie jest już konkurencyjny i może wymagać natychmiastowego przeglądu. Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, przewiduje on, że istnieje „zerowa szansa”, że region ten będzie konkurencyjny gospodarczo w głodnych obszarach technologicznych, w tym sztucznej inteligencji (AI).

Jednym z negatywnych trendów jest spadek globalnej kapitalizacji giełdowej UE. Od 2009 roku wskaźnik ten wynosi około 16% w porównaniu do 34% dla Stanów Zjednoczonych. Do końca 2003 r. udział UE spadł do 11%, podczas gdy udział Stanów Zjednoczonych wzrósł do 45%.

Po drugie, udział UE w globalnych pierwszych ofertach publicznych (IPO) według wartości w latach 2015-2020 wyniósł 15%. Według Hansena jest to mniej niż połowa z 32%, którymi mogą pochwalić się Stany Zjednoczone. Kolejnym niepokojącym trendem w krajobrazie rynków kapitałowych UE jest widoczna fragmentacja. Istnieje około 27 centralnych depozytów papierów wartościowych (CSD) i 14 centralnych kontrahentów (CCP), którzy posiadają licencję na prowadzenie działalności w UE.

W Stanach Zjednoczonych sprawa wygląda inaczej, ponieważ działa tam jeden CDPW i ośmiu CCP, co sprawia, że UE nie posiada transgranicznego arkusza zleceń. Aby spotęgować tę fragmentację, więcej gospodarstw domowych (32%) posiada gotówkę w porównaniu do 15% w USA.

Wreszcie, w 2015 r. akcje z UE stanowiły 51% łącznych aktywów funduszy akcyjnych UCITS z UE. Liczba ta spadła do 35% w 2022 r., podczas gdy w USA wzrosła z 27% do 42% w tym samym okresie.

Czy kryptowaluty mogą rozwiązać problemy na rynku kapitałowym UE?

Po prawidłowym zdefiniowaniu problemu w UE przez Hansena, pozostaje teraz pytanie o prawdopodobne rozwiązanie. Chociaż nie zostały one zidentyfikowane, kryptowaluty mogą być brakującym elementem w rozwiązywaniu problemów rynku kapitałowego UE.

Dzięki ramom regulacyjnym Markets In Crypto Assets (MiCA), które mają zostać wdrożone w nadchodzących miesiącach, otwarcie drzwi dla inwestorów kryptowalutowych może pomóc zmienić perspektywy rynku kapitałowego bloku. Stany Zjednoczone właśnie w pełni wsparły fundusz ETF Bitcoin i jego odpowiednik Ethereum.

Brytyjski Financial Conduct Authority (FCA) również niedawno zezwolił na uruchomienie kryptowalutowych ETP na London Stock Exchange (LSE). Dzięki taktycznej mobilizacji funduszy do kryptowalut, komplementarne przyjęcie kryptowalut może przynieść UE niezwykłe korzyści.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *